reklama

Jsme na Facebooku! Koukni, co je nového.

Seriál na Studenta.cz Závislost na technologiích: Jsou technologie drogou moderní doby? Nejsme na nich tak nějak... závislí?

 

Seriál na Studenta.cz

Studium až na dřeň

Studium až na dřeň

Onemocnění krvetvorby si nevybírá a mladí lidé patří mezi jednu z rizikových skupin. Vysokoškolští studenti zároveň představují ideální dárce kostní dřeně jak díky svému věku, tak i vzájemné soudržnosti a rozhledu, který ke studiu patří. Proto pomáháme hledat potenciální dárce do Národního registru dárců kostní dřeně. Zapište se i vy někomu do života.

Všechny díly seriálu zde

Nové pověsti české: Strašně to bolí

09.4.2015 / Studentský život

Třeba jste už přemýšleli, že se také necháte zapsat do Českého národního registru dárců dřeně, když v tom na vás někde na netu vykoukla informace, že to hrozně bolí. Buďte si stoprocentně jisti, že informace pochází od člověka, který část své kostní dřeně nikdy nedaroval!

Víbůh, kde a kdy se tahle nová pověst česká zrodila. Podívejme se pravdě do očí: 

Při zápisu do registru jen vyplníte dotazník a sestra vám z předloktí odebere nepatrné množství krve. Tedy stejně jako když jdete například na sedimentaci, jen té krve se bere méně. Takže vlastně mžik a je to! Laboratorní výsledek na tzv. transplantační znaky je uložen v počítači a teprve ve chvíli, kdy vás bude nějaký pacient potřebovat, dáváte část kostní dřeně, medicínsky lépe řečeno část svých krvetvorných buněk. Může se tak stát, že se nikdy dárcem nestanete, může se stát, že se stanete dárcem třeba až po deseti letech od zápisu do registru.

Představte si nyní situaci, že vás počítač vyhodnotil jako vhodného dárce: Budete pozváni k lékařskému vyšetření do Fakultní nemocnice v Plzni. Po rozhovoru s lékařem, který vám odpoví na všechny vaše otázky, si vyberete způsob darování krvetvorných buněk a prodiskutujete vše, co potřebujete vědět. Způsoby odběru jsou dva. Historicky starší, ale stále ještě užívaný, je odběr z kosti pánevní. I když netrvá dlouho, provádí se v narkóze, takže v průběhu odběru nic necítíte. Až po probuzení vnímáte místo, kde byl vpich proveden.

Novějším způsobem je získání krvetvorných buněk ze žilní krve procesem, kterému se říká separace. Dárce je při něm při vědomí. Jak vypadá „bolest“ dárce při odběru na separátoru, si můžete prohlédnout ve fotogalerii. Na snímcích je Michal Vrabec, který si nechal napíchnout žílu v tříslech. Aby měl obě ruce volné a díky tomu mohl esemeskovat, na svém notebooku brouzdat po netu, anebo si jen tak pohodlně hovět. Dodnes říká, že hezčí pocit, než zachránit někomu život, nikdy nezažil. Na otázku, jestli ho něco bolelo, odpovídá beze slov jen smíchem…

Vše o tom, jak se dřeň daruje, si můžete přečíst zde.

Jak to funguje

Diskusní fórum

reklama
reklama
reklama