reklama

Jsme na Facebooku! Koukni, co je nového.

Seriál na Studenta.cz Závislost na technologiích: Jsou technologie drogou moderní doby? Nejsme na nich tak nějak... závislí?

 

Seriál na Studenta.cz

Studium až na dřeň

Studium až na dřeň

Onemocnění krvetvorby si nevybírá a mladí lidé patří mezi jednu z rizikových skupin. Vysokoškolští studenti zároveň představují ideální dárce kostní dřeně jak díky svému věku, tak i vzájemné soudržnosti a rozhledu, který ke studiu patří. Proto pomáháme hledat potenciální dárce do Národního registru dárců kostní dřeně. Zapište se i vy někomu do života.

Všechny díly seriálu zde

Když darujete to nejcennější... nejen k Vánocům

21.12.2016 / Společnost

,,Všechno nejlepší, hlavně to zdraví...“ Tuhle větu slýcháme a říkáme během vánočních svátků snad pořád. A není se čemu divit, zdraví máme přece máme všichni jen jedno. Rýmičku vyležíme, zlomená ruka se zhojí. Co když ale přijde vážná nemoc? A co když nemáme šanci se z ní vyléčit bez pomoci někoho dalšího? To ono ,,hodně zdraví“ začne mít úplně jiný rozměr. Třeba jako pro Dennise, o kterém jsme psali začátkem roku.

Čím jsme starší, tím víc si uvědomujeme, že Vánoce nejsou o hmotných dárcích. Dřív jsme možná spěchali od společné večeře ke stromečku, protože tam na nás čekal nový mobil, který jsme si tolik přáli. Teď ale víme, že chvíle strávené s rodinou jsou tím největším dárkem, který nám nikdo nekoupí. Ani o Vánocích bychom proto neměli zapomínat na ty, kteří opravdu potřebují naši pomoc. Způsobů, jak vnést někomu do života radost, je spousta. 

Jedním z těch nejdůležitějších a nejjednodušších je zapsat se do Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD). Proč? Protože i dnes se pořád pro každého čtvrtého pacienta nenajde vhodný dárce. Představte si, že jste to třeba právě vy. Že někomu můžete dát k Vánocům to nejcennější na světě - život.

Stačí tak málo... 

Pamatujete na Dennise, o kterém jsme psali v únoru? Devatenáctiletý sympatický kluk ušatý na fotce s pejskem? Od šestnácti bojuje s nemocí zvanou Hodgkinův lymfom, což je nádorové onemocnění lymfatické tkáně, a bez transplantace kostní dřeně neměl mnoho šancí přežít. Jeho příběh i nám v redakci rval srdce, sebrali jsme proto všechny naše kolegy, kteří ještě nebyli registrovaní a běželi se zapsat. A to samé udělalo mnoho z vás. A hádejte co? Vyšlo to! 

Pro Dennise se našel vhodný dárce, souhlasil s darováním a sympatický fotbalista se tak momentálně připravuje na transplantaci. Dárce je samozřejmě anonymní, takže mu nemůžeme poděkovat jmenovitě, ale jestli je to někdo z vás - Děkujeme! Vážně moc a moc děkujeme.

Jak se zaregistrovat?

Jak se do registru můžete přihlásit, najdete na internetu, nebo si můžete schůzku v některém z dárcovských nebo náběrových center domluvit osobně, telefonicky či písemně. Při osobním setkání se pak dozvíte veškeré informace o procesu a můžete se také zeptat na vše, co vás bude zajímat. Pokud se rozhodnete do registru vstoupit, vyplníte krátký dotazník o vašem zdravotním stavu a poté vám sestřička odebere 2 ml krve. Další vyšetření se během registrace neprovádějí. Pokud byste se pro někoho stali vhodným dárcem a budete chtít zachránit život, absolvujete podrobnější vyšetření.

Takhle vypadá odebraná kostní dřeň
Takhle vypadá odebraná kostní dřeň

Skoro 70 tisíc potencionálních dárců 

Od ledna letošního roku do dnešního dne se do Českého národního registru dárců dřeně zapsalo 7 185 nových potencionálních dárců (a mezi nimi i my ze Studenty). Připojili se tak k dalším 62 tisícům lidí, kteří se rozhodli někomu v případě potřeby zachránit život. 

Ve stejném časovém období proběhlo 44 odběrů dárců ČNRDD a 66 odběrů od zahraničních dárců pro pacienty v České republice, které ČNRDD zprostředkoval.

Studenti pomáhají

Nejvhodnějšími dárci kostní dřeně jsou mladí zdraví lidé. Moc nás proto těší, že se v letošním roce rozhodla stát se potencionálními dárci i  spousta studentů během několika hromadných zápisů přímo na jednotlivých univerzitách. 

Ve dnech 11. až 14. dubna se zapsalo 204 studentů na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Na pražských školách ČVUT a VŠCHT se do registru  4. května zapsalo 271 studentů. O den později proběhl hromadný zápis také na ZČU v Plzni, kdy počet potencionálních dárců stoupl o 75 studentů. Na stejné univerzitě se 18. října zapsalo 155 studentů. Studenti Univerzity Palackého v Olomouci nezůstali rozhodně pozadu a 144 z nich se zapsalo 26. října. 8. listopadu se připojilo také 201 studentů z Univerzity Pardubice. O den později proběhl hromadný zápis také na pražské Stavební fakultě ČVUT, kdy se zapsalo 167 studentů. 

Poslední takováto akce na akademické půdě se v letošním roce konala na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem 30. listopadu, kdy se zapsalo 54 studentů. 

Všem vám tímto děkujeme!

Transplantaci s bílými krvinkami vašeho typu může někdo potřebovat za měsíc, za rok, nebo třeba nikdy. S každým dobrovolníkem se ale šance nemocných na záchranu zvyšuje. Myslete na to prosím. Nejen o Vánocích...

Text: Kristýna Dolejšová

Diskusní fórum

reklama
reklama
reklama