reklama

Jsme na Facebooku! Koukni, co je nového.

Seriál na Studenta.cz Závislost na technologiích: Jsou technologie drogou moderní doby? Nejsme na nich tak nějak... závislí?

 

Seriál na Studenta.cz

Studium až na dřeň

Studium až na dřeň

Onemocnění krvetvorby si nevybírá a mladí lidé patří mezi jednu z rizikových skupin. Vysokoškolští studenti zároveň představují ideální dárce kostní dřeně jak díky svému věku, tak i vzájemné soudržnosti a rozhledu, který ke studiu patří. Proto pomáháme hledat potenciální dárce do Národního registru dárců kostní dřeně. Zapište se i vy někomu do života.

Všechny díly seriálu zde

Jsou chvíle, kdy maturita musí počkat

13.12.2014 / Studentský život

Jakub Lekeš (19) má v letošním školním roce maturovat na strojní průmyslovce v Uherském Hradišti. V tuto chvíli ho však trápí jiné starosti, než jsou maturitní otázky. Netrpělivě čeká, zda se pro něj rychle najde vhodný dárce kostní dřeně, aby díky její transplantaci porazil leukémii. 

Jakub poprvé onemocněl už před čtyřmi lety. V té době mu bylo patnáct a hrál závodně fotbal. Najednou začal trpět únavou a objevovaly se u něj teploty. Asi po půl roce zjistil, že takto nenápadně se zpočátku projevovala závažná nemoc. Leukémie.

Jak vstoupit do registru?

Informace o registru, jak do něj vstoupit a příběhy dárců i pacientů najdete zde.

Jakub se dva roky léčil. Tehdy leukémii úspěšně porazil a až donedávna doufal, že navždy. Nemoc se však nedávno vrátila a navíc v horší podobě. Jeho jedinou nadějí je nyní dárce kostní dřeně. Bohužel, v Českém národním registru dárců dřeně se v současné době nenachází žádný kandidát, který by byl pro Jakuba vhodný.

Transfuzní stanice ve Zlíně a Uherském Hradišti pro Jakuba přichystaly speciální nábory nových dárců. Přijít ale mohou potenciální dárci i mimo speciální nábory prakticky kdykoliv. Každý nově zapsaný dárce může být pro některého pacienta tím jediným vhodným. Třeba právě pro Jakuba. Do registru může vstoupit každý zdravý člověk ve věku mezi 18 a 35 lety. 

Jakub Lekeš
Jakub Lekeš

Kde všude lze do registru vstoupit? Podrobný seznam náběrových center najdete tady.

Diskusní fórum

reklama
reklama
reklama